Кожна епоха приносить у медицину свої відкриття. Сьогодні у пластичній хірургії доступні інноваційні методи, матеріали та технології, що відчутно змінюють підхід до лікування, відновлення і трансформації зовнішності. Ці зміни досвідчені пластичні хірурги та молоді спеціалісти відчувають щодня: у роботі з пацієнтами, у результатах операцій, у тому, як швидко та якісно відновлюється людина після складних оперативних втручань.
3D-моделювання: результат можна побачити до операції!
Ще 10-15 років тому пацієнти приходили до пластичного хірурга з фотографіями відомих співаків чи акторів або приблизними побажаннями, як вони хочуть виглядати після операції. Сьогодні лікарі пропонують дещо принципово інше – цифрове 3D-моделювання, яке дозволяє побачити очікуваний результат ще до початку оперативного втручання.
Ще одна інновація – об'єднання КТ, МРТ та 3D-сканів в одну модель. Наприклад, у реконструкції щелепи після травми чи онкології лікарі можуть спланувати втручання з точністю до 0,1 мм, надрукувати індивідуальний імплант, виготовити шаблон для остеотомії – і вже на операції діяти за наперед визначеним сценарієм.
Також, використовуючи сканери і програми тривимірного моделювання, лікар може створити точну цифрову копію обличчя або тіла пацієнта. Це дозволяє не лише візуалізувати зміни, а й прорахувати анатомічні особливості, ризики, підібрати найбільш гармонійні пропорції (наприклад, для запланованого збільшення грудей).
У реконструктивній хірургії після бойових травм, онкологічних операцій (як-от видалення молочної залози в ході лікування раку) чи вроджених вад 3D-технології дають змогу підібрати імпланти потрібного розміру та точно планувати хід майбутньої операції.
Сучасні матеріали: на межі медицини та біоінженерії
Матеріали, які досвідчені лікарі використовують у пластичній хірургії, вже давно вийшли за рамки стандартних силіконових імплантів грудей чи сідниць. А нові методики дозволяють досягти максимально природного результату (наприклад, підтяжка без ефекту неприродно “перетягнутого” обличчя). Сьогодні в арсеналі лікарів є ціла лінійка високотехнологічних матеріалів, які є безпечними, біосумісними, функціональними та довговічними.
- PEEK (поліефірефіркетон) – полімер, який використовується для 3D-друку індивідуальних імплантів, особливо для відновлення ділянок черепа, щелеп, орбіт ока після бойових травм, частин суглобів верхніх чи нижніх кінцівок.
- Гідрогелі, біофілери, власні клітини й навіть власні тканини пацієнта — застосовуються як для омолодження, так і для заповнення дефектів (наприклад, атрофічних рубців), зменшення келоїдних і гіпертрофічних рубців, моделювання фігури у жінок і чоловіків тощо.
Ці матеріали дають змогу уникнути значних побічних ефектів, пришвидшити загоєння, досягти природного вигляду тіла або обличчя пацієнта й усунути навіть значні дефекти зовнішності.
Роботизовані системи: хірургія з мікронною точністю
Поява роботизованих систем, таких як Da Vinci, відкрила нову еру в хірургії. І хоча зараз вони більше використовуються в онко- та абдомінальній хірургії, пластична медицина також бере їх на озброєння — зокрема в мікрохірургії. Уявіть собі пластичну операцію, під час якої необхідно зшити судини діаметром менше міліметра. Рука хірурга, навіть найточніша, не зрівняється зі стабільністю та точністю сучасного робота.
Роботизована хірургія дозволяє:
У майбутньому такі системи стануть рутинною практикою навіть у складній реконструктивній хірургії обличчя, молочних залоз, кінцівок тощо.
Технології майбутнього вже поруч
Що буде далі? Уже зараз лікарі багатьох розвинених країн світу активно експериментують із біопринтингом тканин, використанням стовбурових клітин, VR-технологіями, які дозволяють “приміряти” обличчя чи тіло після втручання в доповненій реальності. З’являються імпланти з вбудованими чіпами, здатні відстежувати процес загоєння в реальному часі.
Усі ці інновації впроваджуються, щоб дати людині можливість активним і повноцінним життям жити без психологічних комплексів, скоротити період реабілітації, зменшити ймовірність виникнення побічних ефектів, а також на довший час зберегти привабливість тіла і гармонійні риси обличчя кожного пацієнта, який звернувся до пластичного хірурга.
Пластичний хірург
Україна, м. Київ, вул. Щекавицька, 9а
(Клініка "Nove Tilo")