Останні роки стали серйозним викликом для всього українського суспільства. Повномасштабне вторгнення принесло тисячі важких поранень у військових і цивільних, з якими щодня стикаються лікарі на фронті та в тилу.
У цьому контексті українська пластична хірургія вийшла далеко за межі лише естетики та гармонізації зовнішності. У випадках звернень травмованих бійців вона стала частиною загальної реабілітації, відновлення зовнішності задля соціалізації та позбавлення від психологічних проблем, повернення до нормального життя.
Пластична хірургія після травм і поранень — це не тільки про красу
Уявлення про пластичну хірургію, як про винятково естетичну медицину наразі є трохи неправильним. Насправді професія пластичного хірурга поєднує два напрями: реконструктивний і естетичний. Перший покликаний відновити функції та вигляд тіла після травм, операцій, вроджених вад і хвороб. Другий — покращує зовнішність, зменшує вікові зміни, гармонізує пропорції тіла й обличчя. Обидві є надзвичайно важливими у сучасному суспільстві. Але саме в умовах війни в Україні реконструктивна хірургія для чоловіків і жінок, що отримали поранення під час бойових дій, часто виходить на передній план.
Нові виклики — нові пацієнти
Після повномасштабного вторгнення ми побачили абсолютно нову категорію пацієнтів. Люди з мінно-вибуховими травмами, опіками, дефектами м’яких тканин і кісток обличчя. Більшість таких пацієнтів — молоді чоловіки та жінки, наші захисники, які раніше мали активне соціальне життя та цивільні професії. Їм потрібно повернути можливість жити без постійного дискомфорту, больових відчуттів і можливість безпроблемної соціалізації. У цих випадках пластичний хірург може подарувати пораненому військовому шанс на відновлення, як фізичне, так і ментальне.
Складність хірургічних втручань після бойових травм
Реконструктивні втручання після бойових травм часто складаються з кількох етапів. Один пацієнт може проходити кілька операцій з тривалими періодами загоєння, реабілітації та підготовки до наступних етапів.
Українські хірурги наразі працюють із такими дефектами зовнішності, отриманими під час бойових дій:
У деяких випадках пластичні хірурги методи вільної трансплантації тканин, коли частина шкіри, м’язу чи кістки береться з однієї (здорової) частини тіла й пересаджується на іншу (уражену) ділянку. Це складні, але дуже результативні операції, що значно покращують життя пацієнта.
Сучасні технології задля відновлення зовнішності пацієнта
Сьогодні українські пластичні хірурги за потреби можуть використовувати різні інноваційні технології світової медицини, як-от 3D-моделювання, сучасні імпланти з пожиттєвою гарантією, інноваційні шовні матеріали тощо. Частини суглобів і кісток, що були уражені внаслідок мінно-вибухових травм, у деяких випадках можна навіть надрукувати на 3D-принтері зі спеціального полімеру PEEK з урахуванням індивідуальної анатомії пацієнта. Потім індивідуальні імпланти виготовляються з титану і встановлюються пацієнту під час оперативного втручання.
Завдяки підтримці благодійників, міжнародних партнерів, грантам в українських пластичних хірургів з’являється можливість проводити операції безкоштовно для травмованих бійців.
Пластична операція — важлива частина повернення воїна до нормального життя
Не менш важливим є психологічний аспект проведення пластичної операції для травмованого бійця. Людина, яка отримала уламкові травми м’яких тканин обличчя, втратила зуби або отримала великі шрами (наприклад, від опіків) на відкритих ділянках тіла, часто стикається зі складнощами соціалізації, може мати труднощі в особистому житті, при прийомі на роботу тощо. Саме тому пластична операція може бути не просто реконструкцією зовнішності, а сприяти поверненню бійця до нормального, соціально активного життя.
Я часто бачу, як після проведення пластичної операції й завершення періоду реабілітації прооперовані бійці позбавляються від комплексів, повертаються до роботи, створюють родини. Це і є головна винагорода для мене як для лікаря – подарувати захисникам України шанс на гідне життя.
Пластична хірургія після бойових травм — це не про ідеальну зовнішність пацієнта (хоча я завжди прагну досягти максимально можливого естетичного результата), натомість про можливість жити повноцінно, без болю, психологічних комплексів і упередженого ставлення суспільства.
Пластичний хірург
Україна, м. Київ, вул. Щекавицька, 9а
(Клініка "Nove Tilo")